ژل رویال چیست؟

ژل رویال که شاه انگبین, شیر زنبور عسل, ژل سلطنتی و غذای ملکه نیز نامیده می شود ماده ای است سفید مایل به زرد روشن با طعم و بوی خاص, این ماده بسیار مقوی و انرژی زا است و در گذشته نیز در طب استفاده می شده و از آن با عنوان اکسیر جوانی نام می برند. این ماده از ترشحات سفید رنگی تشکیل شده که از غدد آرواره ای زنبورهای کارگر جوان ترشح می شود و همچنین از ترشحات زرد رنگ غنی از پروتئین که از غدد هیپوفارنکس آنها ترشح می شود. ژل رویال یا غذای ملکه توسط زنبورهای کارگر پرستار تولید می شود و آنها از روز ششم تا دوازدهم اقدام به ترشح این ماده می کنند و بعد از آن این وظیفه به نسل دیگری از زنبورها که سن کمتری دارند سپرده می شود.

ژل رویال غذای ملکه

ژل رویال غذای ملکه

ملکه تنها زنبوری است که در تمام طول عمر خود از ژل رویال تغذیه می کند به همین دلیل دو تا سه برابر بزرگتر از زنبورهای کارگر است و طول عمر ملکه حدود پنجاه و دو برابر بیشتر از زنبورهای دیگر است, البته لاروها تا سه روز اول زندگی با این ماده تغذیه می شوند اما از روز چهارم به بعد با نان زنبور که مخلوطی از عسل و گرده گل است تغذیه می شوند ولی لاروهایی که قرار است به ملکه تبدیل شوند همچنان این ژل را دریافت می کنند و سلولهای در بردارنده آنها با این ماده پر می شود و این باعث می شود که آنها تبدیل به ملکه شوند.

مواد تشکیل دهنده ژل رویال

بیشتر حجم ژل رویال از آب است پنجاه درصد حجم خشک آن را پروتئین (بیشتر آن آلبومین و گلوبین) تشکیل می دهد, کلاژن و کربوهیدرات نیز از مواد تشکیل دهنده آن است, اسیدهای آمینه ضروری که هشت نوع آن را دارا می باشد از جمله اسیدهای چرب غیر اشباع میتوان از هیدروکسی و دکنوئیک اسید (HAD10) که خواص بی نظیری دارد نام برد. از دیگر مواد تشکیل دهنده ژل رویال , استیل کولین, مواد معدنی مانند کلسیم, آهن, سیلیسیوم, فسفر و ویتامین های B12,B9,B8,B7,B6,B5,B4,B3,B2,B1 و ویتامین های A,E و c است.

ژل رویال با خواص بی نظیر

خاصیتهای ژل رویال

 

خواص و فواید بسیاری برای ژل رویال ذکر شده که ما به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

تقویت سیستم ایمنی بدن

جلوگیری از آلزایمر

ناباروری در مردان را بهبود می بخشد

رفع خستگی و سردردهای میگرنی

بهبود عوارض شیمی درمانی

خاصیت میکروب کشی ژل رویال

جلوگیری از فشار خون

جلوگیری از تصلب شرائین

ضد سرطان

حفظ جوانی پوست و ضد پیری

اثر ضد التهابی برای بهبود زخمها

در هر گرم از این ژل یک میلی گرم استیل کولین وجود دارد که این ماده در انتقال پیامهای عصبی بدن نقش دارد, این ماده در جلوگیری و درمان آلزایمر, رعشه و فراموشی موثر است و باعث تقویت اعصاب, بالا رفتن فعالیتهای فکری و تقویت حافظه کوتاه مدت می شود.

کلاژن, لسیتین و ویتامین های A-C-D-E موجود در این ژل برای پوست مفید و طول عمر سلولها را افزایش می دهد.

ژل رویال باعث بالا رفتن توان جسمی و رفع خستگی در ورزشکاران می شود بنابراین یک ماده تقویت کننده عالی برای آتها است. همچنین برای کسانی که دوران شیمی درمانی را می گذرانند گزینه بسیار خوبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن آنها است.

این ژل حاوی اسید های غیر اشباع (HAD10) است که ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس, اشرشیاکلی, سالمونلا تیفی (عامل حصبه) است. همچنین برای درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند مفید است. در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی به نام (Riyalisin) وجود دارد که ضد باکتری های گرم مثبت است.

نحوه نگهداری و طریقه مصرف

ژل رویال باید بصورت فریز شده نگهداری شود اما به صورت قرص نیز وجود دارد. برای حفظ خواص آن هنگام استفاده نباید از وسایل فلزی استفاده شود, برای مصرف می توان 1 تا 5 گرم در روز به مدت یک تا سه ماه استفاده کرد, بعد از آن 10 تا 30 روز متوقف شود, اما هستند مواردی که باید دوزهای بالاتر ولی در مدت زمان کوتاه تر مصرف کنند و باید زمان توقف بین آنها بیشتر باشد, بهتر است در ابتدا با دوز کم شروع شود, ژل رویال باید به صورت ناشتا مصرف شود تا جذب سریعتر و بهتری در بدن داشته باشد. استفاده روزانه 1 تا 5 گرم از آن عارضه ای ندارد اما در صورت زیاده روی ممکن است در فرد واکنش آلرژی یا حساسیت ایجاد شود, کسانی که سابقه ابتلا به آسم دارندیا به گرده گل حساسیت دارند قبل از مصرف باید آزمایش دهند. 

نظرات

پاسخی بگذارید

[bws_google_captcha]